Kredi Notu Kasko İndirimi Sağlar mı?

Sigortanızı bulun, öğrenin ve satın alın

kredi notu kasko indirimi sağlar mı, kredi notu kasko fiyatını etkiler mi, sigorta teklifi almak kredi notunu düşürür mü, kasko fiyat teklifi kredi notunu etkiler mi

Daha yüksek bir kredi notu, neredeyse her şirkette, kasko sigortası indirimini önemli ölçüde yükseltir. Ancak bir sigorta teklifi almak kredinizi etkilemez.

Kredi notunuz, kasko sigortası için ödeyeceğiniz oranı belirlemenin önemli bir parçasıdır. Daha iyi kredi genellikle size daha iyi bir oran sağlar ve daha kötü kredi, kapsamınızı daha pahalı hâle getirir.

En iyi sigorta şirketlerinin ülke çapındaki bir analizine göre, zayıf kredi, sigorta oranlarını ikiye katlayabilir. Buna karşılık, çok iyi bir kredi, oranları ortalama krediye kıyasla %24’e kadar düşürebilir. Neredeyse her sigortacı kredinizi kontrol eder. Ancak, sadece bir teklif almanın kredi notunuz üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

Hasarsızlık indirimi hesaplama

Kredi notu kasko sigorta indirimini ne kadar etkiler?

Kötü kredi notu, sigortanızın fiyatında büyük bir sıçrama anlamına gelebilir ve iyi kredi, önemli tasarruflara yol açabilir. Ulusal oran verisi analizimize dayanarak, zayıf kredi oranları ortalama krediye kıyasla %59 artmıştır. Çok iyi kredi, sürücüleri yılda %20’den fazla kurtarmıştır.

Kredi notlarının etkileri bölgeler arasında bir dereceye kadar farklılık gösterir ve şirketler arasında büyük farklılıklar gösterir. Bazı durumlarda, kredi notunuz ödediğiniz tutarı ikiye katlayabilir veya faturanızın neredeyse dörtte birini azaltabilir.

Kasko sigortası oranlarının kredi notuna ve sigortacıya göre 2.000 liradan fazla indirim sağlayabileceğini biliyoruz. İncelenen her şirket için, zayıf ve çok iyi kredi arasındaki fark, primlerde 550 liradan fazla fark anlamına gelir.

7. basamak sigorta

Sigortacılar ayrıca, şirkete bağlı olarak biraz farklı aralıklarda, birleşik bir kredi kademesi tanımına sahip değildir.

Kredi notu kasko sigortası indirimini nasıl etkiler?

Bir sürücünün kredi notu, kasko sigortası fiyatları üzerinde gözle görülür bir etkiye sahiptir. Sigortacıların büyük çoğunluğu, her büyük şirket de dâhil olmak üzere kredi notlarını bir faktör olarak kullanır.

Araç sigortaları ne kadar oldu?

FICO Notu olarak da adlandırılan kredi notunuz, tümü borçlanma geçmişiniz ve mevcut durumunuzla ilgili beş faktöre göre hesaplanır.

  • Ödeme geçmişi: %35
  • Borç tutarı: %30
  • Kredi geçmişinin uzunluğu: %15
  • Kredi karması: %10
  • Yeni kredi: %10

Kredi notları 300 ile 850 arasında değişir. Genellikle birkaç katmana ayrılırlar.

Aşama
FICO Notu
Harika800 – 850
Çok iyi740 – 799
İyi670 – 739
Orta580 – 669
Kötü300 – 579

Ancak, belirli bir primle eşleşen belirli bir kredi notu kadar basit değildir. Bunun yerine, sigorta şirketleri tam kredi raporunuzu alır ve bir “sigorta kredi notu” hesaplamak için bir algoritmadan geçirir.

Bir sigorta puanı, ne kadar kredibilite olduğunuzu değil, kredi itibarınıza bağlı olarak kasko sigortası açısından ne kadar riskli olduğunuzu ölçer. Kredi notunuz priminizi ne kadar etkilediği iller arasında değişebilir. Beş il – Ankara, İzmir, Antalya, Adana ve İstanbul – sigorta oranlarını belirlemede bir faktör olarak her türlü kredi raporunun kullanılmasına izin vermekte. Bunun yerine, bu illerin oranları sürüş kaydı, konum ve diğer özelliklere dayandırmayı tercih ediyor.

Araç sigortası ne kadar karşılar?

Sürücüler, genellikle bir sigortacının bakış açısından zayıf bir kredi geçmişine sahip olmakla eşdeğer olan kredi geçmişi eksikliği nedeniyle de cezalandırılabilir. Bazı bölgeler, sigortacıların kredi geçmişi eksikliği nedeniyle sürücüleri cezalandırmasına imkân vermeyen sigorta şirketleri ile doludur. Bu da sürücülerin kötü bir kredi geçmişi yerine kredi geçmişi olmadan daha iyi durumda olabileceği anlamına geliyor.

Sigorta şirketleri kredi notunuzu kontrol eder mi?

Trafik sigortası yaptırmak için, sigorta şirketleri hemen hemen her durumda kredinizi kontrol eder. Ticaret Komisyonu’nun 2007 tarihli bir raporuna göre, her büyük otomobil sigortacısı, sürücülerin kredi geçmişini belirli bir ölçüde kullanır.

Oranları belirlemek için kredi geçmişini kullanmayan az sayıda sigorta şirketi var. Sigortacıların kredinizi kontrol etmesinin nedeni, çalışmaların kredi notunun bir sürücünün kaç tane talepte bulunacağının iyi bir göstergesi olma eğiliminde olduğunu göstermesidir. Bu, sigortacıların, sigortalarını muhtemelen daha fazla kullanacak sürücülerle daha pahalı oranları eşleştirmesine olanak tanır.

2022 Araç Sigorta Fiyatları

Bir sigortacı, teklif verme sürecinde sosyal güvenlik numaranızı istediğinde, bu kredinizi kontrol etmek içindir. Bazı sigortacılar SSN olmadan teklif verir, ancak nihai bir fiyat vermeden önce bir teklif isteyeceklerdir.

Kasko sigortası teklifi almak kredi notunuzu etkiler mi?

Hayır, bir kasko sigortası fiyat teklifi almak, kredi notunuzu hiçbir şekilde etkilemez. Bir teklif almayla ilgili kredi kontrol sürecine “yumuşak çekme” denir. Buna karşılık, “zorlu” bir kredi kontrolü, kredi notunuzu etkiler. Krediniz kontrol edilene kadar hemen hemen her durumda nihai bir fiyat almazsınız.

Sıkça Sorulan Sorular

1. Hangi sigorta şirketleri kredi notu kontrolünü kasko sigortası için yapar?

Her büyük kasko sigortası şirketi, bağlayıcı bir fiyat teklifi sunmadan önce kredinizi kontrol eder. Buna Allianz, Anadolu ve diğer bazı sigorta şirketleri dâhildir. Sadece birkaç sigorta şirketi kredinizi kontrol etmez.

En Ucuz Sigorta

2. Kredi notu kasko / trafik sigortası fiyatlarını etkiler mi?

Evet. Daha yüksek veya daha düşük bir kredi notu, sigorta oranınız üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Kötü kredi, çalışmamızda yıllık oranları %59 artırdı.

3. Trafik sigortası teklifi almak krediyi etkiler mi?

Trafik sigortası teklifi almak kredinizi etkilemez. Kasko sigortacıları, tam bir kredi geçmişi sağlamayan ve kredi notunuzu etkilemeyen yumuşak bir çekişle kredinizi kontrol eder.

4. Trafik sigortası kredi notunu etkiler mi?

Kasko sigortası yaptırmak ve kapsamınızın mekaniği kredinizi etkilememelidir. Ödemeleri kaçırırsanız, sigorta şirketi bunu kredi kuruluşlarına bildirebilir.

5. Trafik sigortası değişikliği kredi notunu etkiler mi?

Hayır. Sigortacı değişikliğinin kredi notu üzerinde ve dolayısıyla kasko indiriminde herhangi bir etkisi yoktur.

Kasko hasarsızlık indirimi ne kadar geçerli?

Bir cevap

  1. […] Kredi Notu Kasko İndirimi Sağlar mı? […]

Bir Cevap Yazın