Özel Sigorta Fiyatları

Sigortanızı bulun, öğrenin ve satın alın

özel sigorta fiyatları, özel sigorta fiyatları 2022, özel sağlık sigortası fiyatları 2022, 2022 özel sigorta fiyatları, sağlık sigortası fiyatları, sağlık sigortası fiyatları 2022

Özel sigorta fiyatları birçok değişken ile birlikte belirlenerek netleştirilir. Dolayısıyla sigorta fiyatlarının belirlenmesinde etken olan kriterleri göz önünde bulunduran şirketlerin fiyat politikasından haberdar olmak gerekir. Özel sağlık sigortası aylık ne kadar diye merak edenler için ayrıntılara geçmeden önce özel sağlık sigortası fiyatlarının ortalama 8.000 ila 34.000 ₺ arasında olduğunu söylemek mümkün. Özel sağlık sigortası fiyat yelpazesindeki genişliği ise faktörlerin değişkenliği ile açıklayabiliriz. Şimdi özel sağlık sigortası fiyatlarını belirlemede etkili olan faktörler nedir, özel sağlık sigortası ne kadar, bu soruların cevaplarını vermeye çalışalım.

Özel Sigorta Fiyatlarını Belirleyen Faktörler

Özel sigorta primi hesaplamada;

 • yaş,
 • cinsiyet,
 • bulunduğunuz il,
 • sağlık öyküsü,

başlıca faktörler olarak öne çıkar. Bunların dışında özel sigorta poliçesi primleri teminat kapsamının genişliği, limitler, katılım payları ve anlaşmalı kurumlar networküne göre de değişiklik gösterebilir.

1. Yaş

Bebek ve çocuklar için özel sağlık sigortası fiyatları 2022 yılında da, genç ve yetişkin yaş grubuna nazaran daha yüksektir. Bu yaş grubu için özel sağlık sigortası yaptırmak genel olarak çok daha fazla tercih edilmektedir. Çünkü belirli yaşlar, hastalıklara karşı vücudun daha dirençsiz olmasını etkileyebilmektedir. Bu yüzden de özel sigorta fiyatları, bebekler ve çocuklar söz konusu olduğunda çok daha yüksek prim ödemeleri ile birlikte gelir.

Bunların dışında yaşlılık yıllarında olanlar için de risk faktörleri daha fazla olduğu için özel sigorta primleri de yine diğer yaş grubuna oranla yüksektir. Yani 65 yaş üstü özel sağlık sigortası fiyatları, 65 yaş altına oranla çok daha yüksektir. İleri yaşlarda olanların herhangi bir kronik hastalık öyküsüne sahip olma ihtimali, diğer yaş gruplarına nazaran daha fazladır. Dolayısıyla bebekler, çocuklar ve yaşlılar için özel sağlık sigortası fiyatları çok daha yüksek prim ödemeleri ile hesaplanır. Risk faktörleri azaldıkça ödenmesi gereken özel sigorta prim miktarı da azalmaktadır.

2. Cinsiyet

Yaş faktörünün yanı sıra cinsiyet de özel sigorta fiyatları için önemli bir belirleyicidir. Kadınların ve erkeklerin belirli hastalıklara karşı bağışıklıkları farklılık gösterebilmektedir. Bu yüzden de cinsiyet, özel sigorta fiyatları için önemli bir değişken olarak karşımıza çıkar.

Birtakım hastalıkların erkeklerde görülme sıklığı ile kadınlarda görülme sıklığı farklı olabilmektedir. Ayrıca hastalıkların cinsiyetlere göre de risk faktörü olma durumları değişebilmektedir. Dolayısıyla kadın ve erkek bireylerin ödemeleri gereken primler ve özel sigorta fiyatları değişkenlik gösterir.

3. İl

Özel sağlık sigortası fiyatları özellikle Ankara, İstanbul, İzmir, İzmit, Antalya ve Bursa gibi kalabalık ve büyük şehirlerde çok daha yüksektir. Bunun nedeni, büyük şehirlerde bulunan hastanelerde sağlık hizmetlerinin maliyetlerinin daha yüksek olmasıdır. Dolayısıyla özel hastanelerin maliyetleri büyük şehirlerde çok daha fazla olduğu için, özel sigorta fiyatları da diğer illerden çok daha yüksektir.

4. Sağlık Öyküsü

Eğer herhangi bir kronik hastalığınız yoksa, risk grubunda yer almazsınız. Bu da sizin özel sigorta priminizin, kronik hastalıkları olanlarınkinden daha düşük olacağı anlamına gelir. Sigorta şirketlerinin uyguladığı özel sigorta fiyatları tarifesinde sağlık öykünüz büyük önem teşkil etmektedir. Dolayısıyla risk grubunda yer almayanlar için belirlenen özel sigorta fiyatları, risk grubunda olanların paketlerinden çok daha düşük miktardadır.

5. Teminat Kapsamı

Özel sağlık sigortası için belirlenen teminat kapsamları oldukça geniş olabilmektedir. Bu yüzden özel sağlık sigortası hizmeti veren birçok kurum, poliçe kapsamının genişliğine göre özel sigorta fiyatları belirler. Poliçenizde yer almasını istediğiniz her ekstra teminat, özel sigorta priminizin yükselmesi anlamına gelir.

6. Özel Sigorta Teminat Limitleri

Özel sigorta teminatları için poliçede belirlenen limitler de prim ödemelerinizin miktarını etkileyen faktörlerden biridir. Sınırları çok daha geniş bir özel sigorta poliçesi, limitli bir sigorta poliçesinden çok daha maliyetli olacaktır. Dolayısıyla teminat limitlerinizi belirlemek, özel sigorta için ayırdığınız bütçe ile prim ödeme miktarınızın dengede olmasını sağlayacaktır.

7. Katılım Payı Oranı

Özel sigorta kapsamından yararlanan bireyler, tıbbi hizmet harcamalarını sigorta şirketi ile paylaşarak ödeyebilir. Katılım payı oranlarının özel sigorta prim ödemelerinde değişkenlik göstermesinin nedeni, girilen %’lik dilimin miktarıdır.

Katılım payı oranınız ne kadar yüksekse, sağlık harcamalarınız için sigorta şirketinin sizin adınıza yapacağı ödeme o kadar düşecektir. Dolayısıyla %30’luk bir katılım payı ile dâhil olduğunuz bir özel sigorta poliçesi, sigorta şirketinin sizin adınıza sağlık giderlerinizin %70’ini ödeyeceği anlamına gelir.

Katılım payı oranınızın miktarı aynı zamanda ödeyeceğiniz prim miktarına da etki eder. Herhangi bir sağlık harcaması sırasında giderlerin bir miktarını sigortalı karşıladığından, sigortalının ödemesi gereken prim miktarı da buna göre düşecektir. Ancak katılım payınız %0’sa, tüm masrafları sigorta şirketi karşılayacağından ödemeniz gereken prim miktarı da artacaktır.

8. Anlaşmalı Kurumların Sayısı

Özel sağlık sigortası poliçesine dâhil olan anlaşmalı kurumların sayısı da fiyatların belirlenmesinde etkilidir. Her sigortalı için, poliçesi dâhilinde anlaşmalı kurumlar belirlenir. Anlaşmalı kurumlar listesinin genişliği, özel hastanelerin listeye dâhil olup olmaması, alınacak hizmetlerin söz konusu hastanelerde yer alıp almaması da prim ödemenizi etkileyebilir.

Bunların dışında bir diğer husus da özel sağlık sigortası için ödenen prim üzerinden vergi iadesi almaktır. Özel sağlık sigortası primi ödeyenler, %15’e varan vergi indirimi alabilmektedir.

Özel Sigorta Fiyatları 2022 Ne Kadar?

2022 özel sigorta fiyatları hakkında kesin bir ortalama miktar belirlemek oldukça zordur. Ancak farklı sigorta şirketleri için farklı ortalama fiyat aralıkları vermek çok daha doğru olacaktır. Bu yüzden sizin için en çok tercih edilen özel sağlık sigortası şirketlerinin 2022 fiyat listesini hazırlamak istedik.

1. Ak Sigorta Özel Sağlık Sigortası Fiyatları

ak sigorta özel sağlık sigortası fiyatları

Ak Sigorta Özel Sağlık Sigortası fiyatları da 2022 yılı içinde güncellendi.

Ak Sigorta’nın özel sağlık sigortası paketleri oldukça farklıdır. Yabancılara özel sağlık sigortası da dâhil olmak üzere, farklı özel sağlık sigortaları Ak Sigorta’nın portföyünde bulunmaktadır. Dolayısıyla Ak Sigorta özel sağlık sigortası fiyatları da paketlere göre değişiklik göstermektedir. 2022 yılı güncel Ak Sigorta özel sağlık sigortası paketlerine ulaşmak için bağlantılarımızı kullanabilirsiniz.

Aksağlık Sigortası fiyatları için tıklayın.

Ak Sigorta Tamamlayıcı Sağlık Sigortası fiyatları için tıklayın.

Hayata Devam Sigortası fiyatları için tıklayın.

Kolay Sağlık Sigortası fiyatları için tıklayın.

Yabancılara Özel Sağlık Sigortası fiyatları için tıklayın.

2. Acıbadem Özel Sigorta Fiyatları

acıbadem özel sigorta fiyatları

Acıbadem Özel Sigorta Fiyatları hakkında en güncel bilgiyi Sigortamı Bul bağlantılarını kullanarak alabilirsiniz.

Bupa Acıbadem Sigorta’nın da güncel özel sağlık sigortası paketleri birbirinden oldukça farklıdır. Dolayısıyla Acıbadem özel sigorta fiyat belirlemesi de farklı teminat içeriklerine göre yapılmıştır. Bu yüzden de Acıbadem için de kesin olarak bir özel sağlık sigortası fiyatı söylemek mümkün değildir. Bunun yerine Bupa Acıbadem Sigorta’nın özel sigorta fiyat bilgisi alabileceğiniz paketlerini sizler için derledik.

Kişiye Özel Sağlık Sigortası için tıklayın.

Kişiye Özel Tamamlayıcı Sağlık Sigortası için tıklayın.

SGK+ Tamamlayıcı Sağlık Sigortası için tıklayın.

Tehlikeli Hastalıklar Sigortası için tıklayın.

Hamilelere Özel Doğum Sigortası için tıklayın.

3. Anadolu Sigorta Özel Sağlık Sigortası Fiyatları

anadolu sigorta özel sağlık sigortası fiyatları

Analdolu Sigorta, her bütçeye uygun özel sağlık sigortası fiyatları belirleme konusunda oldukça iddialı bir sigorta şirketi. Dolayısıyla farklı özel sağlık sigorta paketlerinin 2022 fiyatlarını güncellemesi de bunun bir göstergesi. Anadolu Sigorta’nın özel sigorta fiyatları hakkında bilgi almak için aşağıdaki bağlantıları inceleyebilirsiniz.

Anadolu Sigorta Tamamlayıcı Sağlık Sigortası fiyatları için tıklayın.

Bireysel Sağlık Sigortası fiyatları için tıklayın.

Riskli Hastalıklar Sağlık Sigortası fiyatları için tıklayın.

Anadolu Mehmetçik Tamamlayıcı Sağlık Sigortası fiyatları için tıklayın.

Anadolu Nefes Sağlık Sigortası fiyatları için tıklayın.

Yabancı Uyruklular Sağlık Sigortası fiyatları için tıklayın.

8 cevap

 1. Abdullah dedi ki:

  Sigortamı bul uygulaması bizlerin bilgilendirilmesi açısından gayet güzel bir uygulama olmuş teşekkür ederiz.

  • Abdullah dedi ki:

   Sigortamı bul içeriğini google sayfasında gördüğüm Bu uygulamanın tüm içeriğinide dikkatlice okudum tüm sigorta firmalarıyla ilgili her konuda baya bi bilgi içerikli olduğunu gördüm. Bu bilgiler için teşekkür ediyorum.

 2. A.B dedi ki:

  Çok beğendim.

 3. […] misiniz? Sigortamı Bul, Türkiye’de ikamet eden öğrenciler ve yabancılar için kamu ve özel sigorta türleri arasındaki farkları ve diğer önemli bilgileri ele […]

 4. […] Özel Sigorta Fiyatları […]

 5. […] Özel Sigorta Fiyatları […]

Bir Cevap Yazın